تبلیغات
عصر نوین - آرامش وجدان

آرامش وجدان

نویسنده : بهروز کمالی یکشنبه 12 اردیبهشت 1389 10:48 ب.ظ  •    ارسال شده در: موفقیت

آرامش وجدان
چندی پیش احمد با اتوموبیلش به یك اتوموبیل دیگر زد ، با توجه به این كه احمد مقصر بود ، اما افسر راهنمایی و رانندگی مقصر را احمد اعلام نكرد. احمد خودش هم میدانست كه مقصر است اما وقتی افسر راهنمایی و رانندگی اشتباه كرد و تقصیر گردن احمد نیفتاد ، احمد ساكت شد و هیچی نگفت و پیش خودش فكر میكرد كه بخت با او یار شده است! احمد فكر میكرد كه شانس به او روی آورده است! زیرا در یك تصادف رانندگی كه او مقصر بود ، طرف مقابل مقصر اعلام شده بود. جریان تمام شد و احمد هیچ خسارتی پرداخت نكرد ؛ اما مدام پیش خودش آن را توجیه میكرد.

احمد پیش خود می گفت : بابا افسر راهنمایی و رانندگی گفت كه من مقصر نیستم ! من دیگر چكار كنم ! قانون قانونه ! درست است كه مقصر من بودم و افسر اشتباه كرد اما من چكار كنم افسره اینجوری حكم داد. افسر بهتر از ما بلد است .
این موارد در ذهن احمد مدام تكرار می شد و احمد هم با طرق مختلف خود را فریب می داد و از زیر بار وجدانش در می رفت. او با اینكه مطمئن بود مقصره ، هیچی نگفت. به خاطر چند هزارتومان (20 هزار تومان) خسارت مال دنیا وجدانش را خفه كرد. چند روز بعد احمد یك تصادف دیگر كرد، این بار او مقصر نبود ولی این بار راننده رند و كلك بود و با دروغ تقصیر را گردن احمد انداخت. احمد هم هیچكاری نتوانست بكند و تمام خسارت را پرداخت كرد.

احمد به اشتباه خویش پی برده بود و میخواست اشتباهش را جبران كند . احمد مدام دنبال راننده اولیه بود و می خواست پیدایش كند و خسارتش را پرداخت كند. چند ماه بعد اتفاقی او را پیدا كرد و خسارتش را پرداخت كرد .
خیلی ها توی زندگی این جوریند یعنی در مواقعی وجدان خویش را خفه می كنند و ساكت می مانند . مهم این است كه حق را بپذیری و بگویی ، حتی اگر به ضررت باشد. قانون همه چیز را نمی گوید. باید قانون دیگری هم داشت و آن وجدان و نفس است.
ما نباید قانون وجدان خویش و نفس پاك خویش را خاموش كنیم. خیلی از مواقع قانون وجدان برخلاف قانون مرسوم و ظاهری در جامعه است . یك وقتی مقصری ، اما قانون تو را برنده اعلام می كند. این بار باید خودت اظهار و اعلام كنی كه حق با تو نیست و مانع پایمال شدن حق شوی. این جوری وجدانت راحت است و نفست پرورش پیدا می كند. نفسهای ضعیف وجدان خویش را خاموش می كنند و خود را گول می زنند و مثلا می گویند: بابا افسره اینجوری گفت! بابا این رسم است! بابا همه جا اینجوریه! بابا ....
از همین حالا به فكر خویش باشید فردا دیر است.

 

 

آرامش

 احمد تحت فشار روحی بود. آخر او هنوز چند سال بود كه مدرك مهندسیش را اخذ كرده بود. همه خانواده او را تحت فشار قرار داده بودند و از او انتظار داشتند . همه از او انتظار داشتند كه بعد از مدركش ، پول پارو كند ، زیرا خانواده او فكر میكردند بقیه در جامعه اینجوری هستند. اما احمد در ته دلش ، نمیخواست كه پول را هدف زندگیش قرار دهد. او مدركش را نگرفته بود كه با ریا و كلك پول بدست بیاورد. او می خواست یك زندگی سالم داشته باشد. اما خانواده و زن و فرزند از او انتظار داشتند. زیرا چشم و هم چشمی خانواده اش را تحت تاثیر قرارداده بود. همین مورد روح او را ناآرام كرده بود. آخر با یك كار سالم او تا حدی می توانست پول بدست بیاورد. برای بدست آوردن پول بیشتر از آن می بایست تا حدی كلك میزد. می بایست مجوز چندین ساخت و ساز غیر استاندارد را تایید می كرد ؛ دو راهی عجیبی بود. خوشبختانه او از خواب غفلت بیدار شد و تحت فشار خانواده و زن و بچه تسلیم نشد و همچنان كاسبی سالم را در پیش گرفت. درست است كه پول زیادی كسب نمیكرد اما وجدانش راحت بود ؛ مهمتر از همه روحش سالم بود.

كسانی كه آرامش روح را در نظر نمی گیرند و مدام دنبال ظواهر دنیوی هستند. مدام موقعیت اجتماعی كسب میكنند ، بدون آن كه روحشان را پرورش دهند. زیرا آنها حتی در روش زندگی خویش تقلید می كنند و از خود چیزی ندارند. به همین خاطر موقعیت اجتماعی برای خود كسب می كنند ، اما به روح خویش كاری ندارند و نفس خویش را تزكیه نمی دهند. به همین دلیل روح و نفس آنها از موقعیت ظاهری دنیوی آنها ، عقب می ماند و این موقعیت بسیار خطرناكی است .باید متواضعانه و فروتنانه راه زندگی را پیمود. كشتن نفس از هر چیزی مهم تراست ، ما باید نفس خویش را بكشیم زیرا ما در طول روز جنایتهای زیادی را انجام می دهیم. مثل دروغ گفتن ، ریاكاری ، زیرپای دیگران را خالی كردن ، كم فروشی ، كار مردم را راه نینداختن. به همین خاطر است كه باید نفس خویش را بكشیم و به موقعیتهای دروغین القائی از جانب اطرافیان ، دلخوش نكنیم. دنبال موقعیتهای دروغین افتادن ، باعث سقوط نفس می شود.

خوشبختی

تقریبا همه مردم دنیا دنبال خوشبختی هستند ، اما كمتر كسی به آن میرسد. یكی داشتن خانه بزرگ و ماشین مدل بالا را خوشبختی میداند و یكی دیگر زن و یا شوهر زیبا و پولدار را خوشبختی تصور میكند. یكی دیگر زندگی كردن مثل كشورهای اروپایی را خوشبختی میداند و ... هر كس توی دنیا معیارهایی برای خود دارد كه در طول زندگی دنبالش است. اما از نظر من داشتن خانه و ماشین و ... تعیین كننده خوشبختی نیست و معیار آرامش در زندگی نیست. خیلی ها در طول روز برای بدست آوردن خانه بزرگتر تلاش میكنند و خیلی ها در این راه رشوه میگیرند،دروغ میگویند،ریاكاری میكنند و ... آیا می شود از هر طریقی به خوشبختی رسید؟ این افراد با این كار خویش عذاب وجدان برای خود جمع میكنند بطوریكه بعد از مدت كمی به جای خوشبختی ، بدبختی و عذاب وجدان نتیجه میگیرند! آرامش مثل پروانه ای است كه اگر زیاد هول شوید و حركت كنید ، نزدیك شما نمی نشیند ؛ اما اگر هول نشوید و حرص نخورید و ارام باشید ، نزدیك شما خواهد شد و حتی ممكن است روی شانه های شما هم بنشیند.آخرین ویرایش: سه شنبه 14 اردیبهشت 1389 12:12 ق.ظ

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.