تبلیغات
عصر نوین - خواص درمانی عود

خواص درمانی عود

نویسنده : میلاد شنبه 21 آذر 1388 09:12 ب.ظ  •    ارسال شده در: پزشکی

ارتباط بین عود و پزشکی اثبات شده است یعنی عود در طبابت کاربرد فراوان دارد. توصیه می کنیم خواندن این مطلب بسیار جالب را از دست ندهید زیرا...

 

عودها در شکل های مختلفی عرضه می گردند: چوب های خام, علف های خرد شده, پودر یا به شکل مایع و روغن. اما آنچه امروزه ما از عود در ذهن داریم عودهای مخروطی و شاخه ای می باشد، عودهای مخروطی توسط ژاپنی ها در اواخر سال 1800 میلادی عرضه شد. عودهای ماسالا و شاخه های جاس بوسیله بودایی ها حدود سال 200 بعد از میلاد از هندوستان به چین وارد شد. از زمان های بسیار دور عود در آیین های مذهبی بکار می رفته است. ساخت عودهای گیاهی هنری باستانی و چیزی جز هنری مقدس نبوده است. عودها نه فقط برای از بین بردن بوهای بد و پراکندن بوی خوش بکار می رفت, بلکه برای دور کردن روح های پلید نیز(درآیین بودا) بکار می رفته است. عود بطور سنتی از صمغ و کندر و چوب های معطر, پوست درختان, دانه ها, ریشه ها, علف ها و گل ها ساخته می شوند. کتیبه ای مصری متعلق به 1530 قبل از میلاد مسیح استفاده از عود را ذکر کرده است. چوب های خوشبویی مانند چوب صندل و روغن های گیاهان و علف ها به عنوان بوهای طبیعی مورد استفاده قرار می گرفتند. شاید مشهورترین عطرهای طبیعی کندر و صمغ بودند که بطور اخص در سومالیا یافت می شده است. عطرهای طبیعی در معابد هندوها , بودایی ها و آیین های رسمی چینی ها و آیین های شیتو در ژاپن بکار می روند. استفاده از عود در یونان باستان در اوایل قرن 8 قبل از میلاد مسیح رایج بوده است.

از دیدگاه گیاه درمانی, عودهای گیاهی به علت خواصشان استفاده می شده اند تا ایجاد بوی خوش در فضا که البته با توجه به خواص غریب عود همچنان مورد استفاده نیز می باشند .بسیاری از گیاهان و علف های دارویی به خودی خود بویی ندارند و باید حتما سوزانده شوند. عود و گیاه درمانی همواره با هم همراه بوده اند. قدیمی ترین منابع مربوط به گیاه درمانی و عود به "وداهای" هندی باز می گردد .بودایی ها در طب "آیوراودا" از عود به عنوان وسیله ای معجزه گر استفاده می کنند .تحقیقات گسترده دانشمندان, پزشکان و بزرگان گیاه شناسی بر روی عود ویژگی های زیر را به اثبات رسانده است:

*روایح مطبوع موجود در عود, فرد را فعال تر و سر زنده تر ساخته و باعث ارتباط شخص با درون خود می شود(مراقبه(

*استنشاق روایح مطبوع باعث ایجاد و ارسال پیام های عصبی در مغز و کل سیستم عصبی و دریافت واکنش های مثبت می شود.

*سوزاندن عود خود به تنهایی یکی از درمان های اثر بخش برای جلوگیری و رفع استرس, ایجاد آرامش و تمدد اعصاب, رفع خستگی و بسیاری از بیماری های دیگر می باشد.

*سوزاندن عود باعث دور شدن امواج و انرژی های منفی موجود در محیط می شود.

*همان طور که گفته شد رایحه درمانی قدمتی افزون بر پنج هزار سال دارد. رومیان و مصریان از آن به عنوان ماده ضد عفونی کننده, ضد باکتری و دارویی برای درمان زخم کمک می گرفتند.

*ترکیبات معطر طبیعی گل ها و گیاهان که در عود یافت می شود, از طریق مژک های موجود در بینی وارد سیستم لیمبیک مغز و قسمت مخاطی هیپوتالاموس شده و با تحریکات اعصاب بویایی این قسمت که مسئولیت احساسات, تنفس, ضربان قلب, غدد درون ریز, حافظه و یادگیری را بر عهده دارد, تاثیر قابل توجهی بر روحیات و خلق و خو می گذارد.

*عصاره معطر گیاهان موجود در عود بدلیل ساختار تشکیل دهنده شان که معمولا شامل آلدئیدها, کتون ها, استرها, است, نقش بسزایی در سلامت جسم و ذهن دارند. البته هر یک از رایحه ها خاصیت ویژه ای دارند.

*برخی مثل اطوخودوس که حاوی آلدئیدها هستند اثرات ضد التهابی داشته, آرام بخش و ضد ویروس هستند برخی دیگر از عصاره ها مثل یاسمن, مشک و رز و لیمو باعث هوشیاری و افزایش تمرکز و یادگیری می شود.

*رایحه درمانی توسط عود یکی از بی خطرترین, کم هزینه ترین, ارزان ترین و اثر بخش ترین متدهای درمانی می باشد یعنی برای انجام آروماتراپی (رایحه درمانی) در خانه به راحتی می توان از سوزاندن عود استفاده کرد. همان طور که گفته شد عودهای مختلف با روایح متفاوتی که دارند علاوه بر خوشبو کردن محیط کارهایی خاص خود را نیز انجام می دهند.آخرین ویرایش: - -

شنبه 21 آذر 1388 10:40 ب.ظ

سلام شما لینک شدید .
به امید همکاری بیشتر . . .